Dodano: 12.10.2020r.

Wykrywanie przeciwciał koronawirusa SARS-COV-2 IgM i IgG

Uprzejmie informujemy, że w naszym Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej wykonujemy komercyjnie badania serologiczne polegające na identyfikacji przeciwciał w klasie:
  • IgM (przeciwciała „wczesnej fazy” infekcji – wynik dodatni może świadczyć o wczesnej fazie infekcji, jednakże nie jest to równoznaczne z rozpoznaniem zachorowania! W takim wypadku sugerowane jest wykonanie badania genetycznego w celu wykluczenia lub potwierdzenia aktywnego zakażenie SARS- CoV-2);
  • IgG (przeciwciała „późnej fazy” infekcji – świadczące o przebytym kontakcie z wirusem).
  • Przeciwciała te pojawiają się w organizmie człowieka po zetknięciu się z koronawirusem (u większości Pacjentów odpowiedź immunologiczna występuje po około 10 dniach lub później od kontaktu z wirusem). Oznaczenie ich wykonuje się w celu określenia możliwego kontaktu z wirusem wywołującym COVID-19.
  • Badania wykonuje się z próbki krwi.
  • Zaletą testów jest krótki czas wykonania, stosunkowo niski koszt badania oraz większa dostępność.
Uwaga
Wyniki badań serologicznych nie powinny być wykorzystywane jako podstawa do diagnozowania, informowania o fazie zakażenia lub wykluczenia zakażenia! Aby ostatecznie potwierdzić zakażenie SARS-CoV-2 należy wykonać badanie genetyczne.