Ważne komunikaty:
INFORMACJE DOTYCZĄCE OFERTY KOMERCYJNEJ W ZAKRESIE REHABILITACJI DOSTĘPNE POD NR KOM 603 306 605

Zamiast w Otwocku, napraw więzadło w Płocku!

Dodano 27-1-2011r | Kategoria: Prasa o nas » 2011

Może nie jest to tak spektakularne wydarzenie jak na przykład operacja wycięcia jednej z półkul mózgowych, co uwielbiają serwować amerykańskie seriale medyczne, ale z pewnością jest się czym pochwalić!


W ostatni poniedziałek płoccy chirurdzy wykonali rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego z wykorzystaniem najnowszego typu implantów. Jak wyjaśniał nam konsultant oddziału ortopedii, doktor Piotr Branczewski, całe novum polega właśnie na zastosowaniu nowoczesnego implantu o nazwie ACL Tight Rope, który produkuje firma Arthrex. - Ten rodzaj stabilizacji w Polsce wykonuje się zaledwie w kilku placówkach - mówił lekarz. - Dotychczas podczas rekonstrukcji więzadła trzeba było wiele czasochłonnych obliczeń, a i tak zawsze istniało duże ryzyko błędu -tłumaczył ortopeda. - Natomiast nowy implant pozwala na znacznie większą stabilizację przeszczepu (przeszczepu, bo do rekonstrukcji więzadła pobiera się tkankę z własnego ścięgna - przyp. red.).

Ponadto, jak tłumaczył ortopeda, zastosowanie nowej metody skraca czas trwania operacji - artroskopia z wykorzystaniem nowego implantu trwa około 45 minut. Oczywiście, jest to operacja droższa od tych, które wykonuje się zazwyczaj, ale - jak podkreślał chirurg, zalety dla pacjenta są znacznie bardziej widoczne niż w przypadku wykonywanych standardowymi metodami rekonstrukcji. - Najważniejszą sprawą dla pacjenta jest zwiększenie stabilizacji przeszczepu, a to daje nowa metoda - wyjaśniał Branczewski.

Płocki ZOZ jest jednym z niewielu szpitali w Polsce, nawet prywatnych, które stosują ten nowy implant. - Choć jesteśmy jak najbardziej przychylnie nastawieni do wykorzystywania nowatorskich technik, to jednak staramy się nie być w tej dziedzinie prekursorami - mówił dr Branczewski. - Takie operacje widzieliśmy na konferencji w Oslo, gdy lekarze z USA pokazywali je na dużej grupie pacjentów. Jesienią ACL Tight Rope został zarejestrowany w Polsce, a w listopadzie wykonali ją z powodzeniem ortopedzi z jednej z warszawskich klinik. Gdy zobaczyliśmy, że jest to metoda skuteczna i przede wszystkim bezpieczna, zaproponowaliśmy ją naszym pacjentom.
W starym szpitalu rekonstrukcję tę wykonuje się zarówno w ramach umowy z NFZ, jak i komercyjnie. 

Radości z udanej operacji nie krył prezes szpitala, Artur Krawczyk. - Cieszę się, że jeśli chodzi o wprowadzanie nowatorskich technik leczenia cały czas utrzymujemy pozycję lidera rejonu, a nawet i pozycję liczącego się ośrodka w całej Polsce - mówił zadowolony. - Mamy świetną kadrę, firmy nam ufają i naprawdę w ciągu ostatnich dwóch lat udało się nam być jedną z szybciej rozwijających się i rozpoznawalnych ortopedii w kraju! I to pomimo niedługiego stażu. Po prostu nie boimy się zupełnie nowych metod i modyfikacji starych. 

Z kolei Piotr Branczewski podkreśla, że to już kolejne nowoczesne rozwiązanie w ciągu ostatniego półrocza. - To już drugi stosowany przez nas nowoczesny system stabilizacji przeszczepu ACL, ostatnio był to produkt firmy Johnson - przypomina lekarz.

Być może niedługo spełni się marzenie prezesa Krawczyka i Polacy zamiast o Otwocku, będą w kontekście ortopedii mówić o Płocku! - I nie tylko przez zbieżność nazw - śmiał się Krawczyk. - Ale przede wszystkim dzięki skojarzeniom z innowacyjnymi technikami!
  
Źródło: http://plocek.pl/pl,84,234,zamiast-w-otwocku-napraw-wiezadlo-w-plocku,,news,4213,,1,plock  

26-01-2011r. / Plocek.pl /  Autor: Małgorzata Rostowska 

Dodaj do: Facebook
Jeżeli chcesz byc informowany o wydarzeniach w naszym szpitalu zapisz się na newsletter:
Partnerzy